ნანა სამანიშვილი - ქართველი ანიმატორი, რეჟისორი, მხატვარი და პედაგოგია, რომელიც უკვე რამდენიმე ათწლეულია მოღვაწეობს ქართულ ანიმაციაში. მის პრაქტიკულ გამოცდილებას, კინემატოგრაფიულ ენასა და პედაგოგიურ საქმიანობას დიდი წვლილი შეაქვს ქართული ანიმაციის განვითარებაში.
ნანას მონაწილეობით შექმნილ ანიმაციებს შორისაა არაერთი მნიშვნელოვანი ნამუშევარი, მათ შორის დავით თაყაიშვილის ცნობილი ფილმი „ჭირი“ („La peste“), რომელიც კანის ფესტივალზეა დაჯილდოებული. ასევე არაერთი საერთაშორისო პრიზით აღიარებული ანიმაციები: მეფე და ჩიტი, ბაბილინა, მიწა თავისას მოითხოვს ბებო და სხვა. მისი რეჟისორული დებიუტი, მოკლემეტრაჟიანი ანიმაციური ფილმი „Zolemia“ (2021), დამახასიათებელია ვიზუალური სიმდიდრითა და სიღრმისეული თემებით, როგორიცაა იდენტობის ძიება, გარემოსთან დაპირისპირება და ინდივიდუალობის შენარჩუნება. ფილმმა საერთაშორისო ფესტივალების ყურადღებაც მიიპყრო.
დიზაინის და ანიმაციის სკოლაში ნანა სამანიშვილი გაუძღვება მის საავტორო 2D ანიმაციის მოდულურ კურსს, რომელიც მოიცავს ანიმაციის თითოეული საფეხურის დეტალურ და სიღრმისეულ შესწავლას და თქვენთან ერთად გაივლის 2D ანიმაციის შექმნის ყველა ეტაპს.
2D ანიმატორის სპეციალიზაცია - II მოდული
2D ანიმატორის სპეციალიზაციის II მოდული განკუთვნილია მათთვის ვისაც სურს ანიმაციის სრულფასოვნად შესწავლა, კურსი დატვირთულია პრაქტიკული მეცადინეობებით და უზრუნველყოფს დამწყები ანიმატორის უნარების გაუმჯობესებასა და პროფესიულ განვითარებას.
2D ანიმატორის სპეციალიზაცია - III მოდული
2D ანიმატორის სპეციალიზაციის III მოდული განკუთვნილია მათთვის ვისაც სურს ანიმაციის სრულფასოვნად შესწავლა, კურსი დატვირთულია პრაქტიკული მეცადინეობებით და უზრუნველყოფს დამწყები ანიმატორის უნარების გაუმჯობესებასა და პროფესიულ განვითარებას.
2D ანიმატორის სპეციალიზაცია - IV მოდული
2D ანიმატორის სპეციალიზაციის IV მოდული განკუთვნილია მათთვის ვისაც სურს ანიმაციის სრულფასოვნად შესწავლა, კურსი დატვირთულია პრაქტიკული მეცადინეობებით და უზრუნველყოფს ანიმატორის უნარების გაუმჯობესებასა და პროფესიულ განვითარებას.

Nana Samanishvili is a Georgian animator, director, artist, and educator who has been contributing to Georgian animation for several decades. Her practical experience, cinematic language, and pedagogical work play a significant role in the development of Georgian animation.
Among the many important animated works she has contributed to is Davit Takaishvili’s acclaimed film “The Plague” (“La peste”), awarded at the Cannes Film Festival. She has also worked on numerous internationally recognized animations, including The King and the Bird, Babilina, The Earth Demands Its Due, Grandma, and others. Her directorial debut, the short animated film “Zolemia” (2021) is distinguished by its rich visual language and profound themes such as the search for identity, conflict with the environment, and the preservation of individuality. The film also gained attention at international festivals.
At DAS, Nana Samanishvili will lead 2D Animation course, which offers an in-depth, comprehensive study of every stage of animation production. Together with her, you will go through the complete process of creating a 2D animated film.
2D Animation - II Module
This 2D Animation course is designed for those who wish to comprehensively learn animation. The course is filled with practical exercises and ensures the improvement of beginner animators’ skills and their professional development.